demirja

czyli kolejny dzień gdzieś na końcu świata, zapisana chwila, jedna myśl…

Wpisy z okresu: 7.2017

ucho od śledzia

4

Geniuszem, albo się jest, albo się bywa. Zarówno w pozytywnym znaczeniu, jak i w negatywnym.

Po ubiegłotygodniowym wyjeździe, dopadła mnie niemoc i zmęczenie wielkie, które się objawiło w noc z wtorku na środę bólem ucha. Do rana zrobił się z tego stan zapalny ucha środkowego. Normalka u mnie, żadne tam halo. Sęk w tym, że tą razą żadnych kropelek nie miałam na stanie w Wersalu. Do rana jednak dorwałam. Rano uzupełniłam braki, dokonałam aplikacji stosownych medykamentów. Dzięki czemu w czwartek już wszystko zmierzało do dobrego, ale w piątek zyskałam natchnienie. Natchnienie polegało na tym, że skoro byczyłam się w domu (znaczy w teorii, bo w praktyce to jednak może z godzinę tego by uzbierał), to pozałatwiawszy to i owo, postanowiłam udać się do fryzjera celem doprecyzowania terminu koszenia zarośli. Cóż, trzeba mieć fantazję, żeby z zapaleniem ucha usiąść na fotelu i się strzyc, a później, zamiast grzecznie do domu, to jeszcze w plener. Być może wszystko by mi się upiekło, gdyby nie ten plener właśnie. Szczególnie, że nie byłam przygotowana na deszcz i spore ochłodzenie.

Tak więc sobota i niedziela mija mi z malowniczo obolałą prawą połową twarzy oraz głuchotą na prawe ucho, gdyż to co już przechodziło, to się wróciło i to z nawiązką. Zdaje się, że samo się nie będzie chciało rozejść, i nie jestem przekonana, czy się nie skończy wizytą u dochtora oraz kolejną receptą… choć może i nie… chyba przejdę się do ogrodu i poszukam jednej, czy dwu roślinek i może wpierw zakropię sobie świeżym sokiem ucho… gdyż kolejnych antybiotyków chciałabym jednak uniknąć…

Jak widać więc posiadam fantazję prawie, że bezgraniczną… ale za ten rodzaj fantazji się akurat płaci, skłamałabym jednak twierdząc, że następnym razem się zastanowię nad tym co robię nieco dłużej i dokładniej, gdyż pewnie raczej dokonam tylko szybkiej i pobieżnej analizy oraz podejmę ryzyko. Tym razem ryzyko było nieopłacalne… Tak więc  brawo ja! :|

tydzień sobie mija…

14

Ogólnie to już w sumie jest czwartek. Po minionym weekendzie mam całkowitego Niechcieja oraz zapalenie ucha środkowego, co ewidentnie wpływa na to, że Niechciej panoszy się na całego i rozsiadł się wygodnie. Niech mu będzie, kilka dni może się połajdaczyć na mój koszt, ale później to już wara i jazda precz.

Właściwie to nie mam o czym pisać, gdyż o niebieskiej ścianie już pisałam, o czekaniu na lodówkę również. Tak, nadal na nią czekam. Zdjęć też strasznie mało pstryknęłam na minionym wyjeździe, więc nie ma czym „dodrukować” przestrzeń i w ogóle dzieje się nic. Ogólnie to cenię sobie bardzo ciszę i spokój, ale mam wrażenie, że mój człowiek zaczyna nieco się nudzić, a kiedy mój człowiek zaczyna się nudzić, to strach się bać i nigdy nie wiadomo co mu do głowy strzeli. Bierze mnie zawsze znienacka, bez mojej zgody bardzo często i rozwala mnie na kilka dni, a bywa, że i na kilka miesięcy. Na dzisiaj jednak siedzi sobie obok mnie, na skraju biurka, założył nóżkę na nóżkę, podparł się po bokach rączkami, patrzy w dal niewidzącym wzrokiem i macha nóżką. Tą nóżką macha, która jest na górze. To znów, dla odmiany, podziwia paznokietki u rączek, a to bardzo wymowne jest, gdyż niewiele można w tym temacie podziwiać, no chyba, że kombinuje zakup kolejnego lakieru do paznokci, skoro te takie nieumalowane są obecnie… pewnie kolejny niebieski, albo różowy… zależnie gdzie go, tego mojego człowieka, drogeria bardziej przyciągnie, czy na Włościach, czy w Wersalu. To, że drogeria go przyciągnie jest więcej niż pewne, gdyż fryzjerskie zabiegi są jak najbardziej mile widziane, wręcz nawet konieczne. Nie no, tutaj szaleństw nie przewidujemy, eksperymenty i z długością, i z kolorystyką mamy już za sobą.

Dawno, dawno temu, kiedy Młody był jeszcze Nielatem i miał coś około 1 metra wzrostu (a może i ponad metr, gdyż ze wzrostem Młodego nie ma żadnych oczywistości), acz chyba za czasów początków tego grajdołka, będąc w odwiedzinach u kolegi B. i koleżanki K. (obecnie określanych B&K&co.) w grodzie Kraka, nosiłam się na pomarańczowo… później był etap różowy, a następnie, całkiem niedawno – złota roszpunka latem 2013. O poniższym zdjęciu zupełnie zapomniałam, jednak kolega B. znalazł je w czeluściach własnego zasobu fotograficznego, za co mu niezmiernie dziękuję.

Tak więc, dawno, dawno temu, kiedy byłam piękna i młoda, nie miałam siwizny, ani okrągłych kształtów… oraz jak widać, nie zajmowałam sobie czasu staniem przed lustrem i poprawianiem natury… to przyszło z czasem i wzięło mnie z zaskoczenia, niczym ten mój Niechciej, wyglądałam jak poniżej. Cóż, zmieniłam się do tego stopnia, że praktycznie nie przypominam siebie, więc spokojnie, ciężko byłoby mnie zidentyfikować mając poniższe zdjęcie młodego dziewczęcia i szukając baby w średnim wieku na jego podstawie… nawet wyszukane programy graficzne nie trafiają za naturą…

poweekendowe obrazki

12

Miniony weekend miał nastąpić później, ale nastąpił wcześniej… nie wiem, jak to zrobiłam, ale nabrałam przekonania, że planowany wypad ma mieć miejsce na koniec lipca, czyli 28-30… a prawda była o cały tydzień wcześniejsza…

Daleko, czy blisko to nie ma znaczenia – grunt, że coś się działo. Nie mniej jednak, po minionym weekendzie, powinnam sobie nałożyć zakaz zbliżania się do lodówki na najbliższy miesiąc lub nawet dwa. Mniejsza z większym. Kilka obrazków, bardzo ogólnych, bo przyznam, że nie bardzo miałam czas na robienie zdjęć.

Piątkowe późne popołudnie:

Sobotni poranek i dzionek

Kilka chwil niedzieli

przyziemna codzienność

8

Koniec tego politykierstwa. W bieżącej chwili i tak moje poglądy nie mają nic do rzeczy, i mogę je sobie wsadzić do szafy lub do kieszeni, gdyż są dalekie od jedynych słusznych, i takie już zostaną. Ten typ tak ma. Dziś dla odmiany będę się chwalipiętować. Wolno mi. Moje śmieci sieciowe, to sobie mogę.

Po pierwsze, dawno temu, no dobra, jakiś czas temu, dla eksperymentu wsadziłam sobie pestkę awokado do doniczki. Tak dla eksperymentu. Żeby było ciekawiej, wsadziłam ją „do góry nogami”. Dziś mój eksperyment wygląda w następujący sposób. Ma też towarzystwo. Tak to pokrzywa, a właściwie moja przyszła herbata. Obecnie jedna gałązka już się suszy i po weekendzie zostanie bezlitośnie wypita. Ekologiczna jest w końcu, szkoda żeby się zmarnowała.

Kolejny eksperyment z roślinkami, to bezimienny storczyk. W ubiegłym tygodniu zaadoptowałam go za 8 PLNów. Stal sobie taki zwiędnięty, z żółknącymi liśćmi, smętnie dyndającymi kwiatkami, samotny i opuszczony, z nalepką z przeceny. Wzięłam, przygarnęłam, postawiłam na parapecie, wody dałam i zostawiłam w świętym spokoju.

Poza storczykiem, początkiem miesiąca, przygarnęłam również nowego Heńka. Heniek jak Heniek, całkiem podobny do poprzedniego, a jednak inny, bo nieco cieszy i nieco delikatniejszy jakiś taki. Może nie żeby wątły zaraz, ale jednak, jakiś nie swój taki. Postanowiłam mu zafundować ubranko…  bo kto w końcu bogatemu zabroni – sssoooo nie?

No i jeszcze zaległości domorosłej dłubaniny własnoręcznej. Czyli roletka, która zrobiła mi popołudnie, oraz patyczana osłona balkonu, która zrobiła mi dwa popołudnia, gdyż okazało się, że jedno opakowanie opasek plastikowych (tretytek) to jednak nawet jak na mój mikry balkon, to jednak za mało. Oraz Pomalowałam ścianę w kuchni na niebiesko… szczerze, zmniejszyło to kuchnię optycznie, ale charakteru jej nieco dodało, gdyż co do niej weszłam to coś mi brakowało, nie tylko lodówki, ale właśnie jakiegoś szczegółu. No to jest. Niebieska ściana.

Nietypowo odniosę się do Agaty Dudy i jej nieszczęsnego „góralskiego” paska – dodatku do jasnej sukienki. Nie wiem po co ten szum wokoło niego, ale napiszę, że mnie on się podobał. Nie uważam też, że był w złym guście, czy nie na miejscu. Poza tym, ten pasek bardzo pasował do sukienki i dodawał jej charakteru. Poszłabym nawet dalej z tą stylizacją u dobrałabym buty w kolorystyce zbliżonej do tej jaka ma Księżna.

Zupełnie nie rozumiem o co halo… że jak, w kujawskiej spódnicy i krakowskim kubraku miała wystąpić? Dorzucić do tego jeszcze kapelusz lub toczek stylizowany na górniczą czapkę z piórami? Normalnie to komuś się nudzi i porusza go pierdoła zamiast konkretu. Suweren nam się kluje pod własnym bokiem, a my patrzymy i podziwiamy młodych monarchów obcego państwa. Młodych, pięknych uśmiechniętych i legalnych… a u nas… ??? Dobra, dobra, monarchia nam się nie szykuje, ale uzurpacja już całkiem jest prawdopodobna, a społeczeństwo, co w tym czasie? Ano oburza się paskiem Pani Prezydentowej oraz gulgota o podnoszeniu cen paliwa, zamiast zająć się tym, co ta zasłona dymna na prawdę skrywa. Tu nikomu na kasie nie zależy, i tak ściągną z nas ostatnia koszulę, w ten, czy inny sposób, ale ściągną, nie pytając nas o zdanie i tym bardziej nie pytając o zgodę. Ściągną, gdy będziemy jazgotać o modzie, pasku do sukienki, i wakacyjnych rozrywkach na skuterze wodnym Pana Prezydenta. Mało tego, że ściągną, to jeszcze sprawią, że kiedy zorientujemy się co się dzieje, notabene zdecydowanie za późno się zorientujemy, gdyż za późno już jest, to nie będziemy mieć komu się poskarżyć, nie będziemy mieć komu wypłakać się w mankiet… dyktator nie lubi mazgajów, a jedynie słuszne postępowanie jest tym, które on wskaże… Macie igrzyska, ale co będzie, gdy skończy się chleb? Bo, że w kasie pusto i wiatr hula, to pewne, a z pustego to i Salomon nie naleje… więc dalej, czekajcie na swoje 500+ i wierzcie w czcze obietnice. Nic co jest Wam (Nam) dane, nie jest dane na zawsze – warto by o tym pamiętać.

Miałam o kilku drobiazgach, szarej codzienności napisać, pokazać kilka „ubranko” nowego Heńka, oraz tę nieszczęsną, samodzielnie zainstalowaną roletkę, ale to akurat może spokojnie poczekać do jutra, a może i jeszcze nieco dłużej. Nie śpieszy się. Natomiast powyższe podniosło mi ciśnienie, dlatego nieco powietrza musiałam z siebie upuścić, bo jak jeszcze raz usłyszę od jakiegoś wąsatego babska, że ten pasek to Ona taki miała zły, to normalnie za siebie nie odpowiadam i przypadkiem, mogę wydepilować wąsik o chodnik przed osiedlowym warzywniakiem…

Swoją drogą, to coraz bardziej podziwiam Panią Agatę. Jest w bardzo niekomfortowym miejscu, w bardzo niekomfortowej roli. Zdaje się, że jest w więzieniu kariery swojego męża i jego uległości wobec jedynie słusznych poglądów. Dla kobiety silnej, o zdaje się ugruntowanych poglądach, niekoniecznie zbieżnych z jedynie słuszną ideą, nie jest prostym zachować powagę stosowną dla rangi żony Prezydenta. Tym większe wyzwanie dla niej, im bardziej mąż jej odznacza się służalczością i spełnia zachcianki, a mógłby inaczej… gdyby chciał i miał odwagę… i nie bał się tego co Prezes ma w szufladzie na niego… tylko, czy on jeszcze potrafi mieć własne zdanie, czy kiedykolwiek potrafił… przecież Prezes nie popełnił by błędu doboru niewłaściwego człowieka, na tak zacne stanowisko, a żona? Cóż żona… przecież Prezes o kobietach nie wie nic, a to co wie, to… tak… cóż, co najwyżej ze słyszenia, a ludzie różne rzeczy gadają…

dawno, dawno temu…

12

Było sobie gdzieś letnie lato, kiedy to świeciło słońce, było ciepło za dnia i nocą, a deszcz padał co najwyżej raz na kilka dni, albo i raz na kilka tygodni. Słoneczko sobie świeciło, ludzie chodzili opaleni, zadowoleni i pełni witaminy D. Ogólnie uśmiechnięci i mili. Gdzieś kiedyś tak było. Nie pytajcie kiedy i nie pytajcie gdzie. Nie wiem tego. Tak tylko słyszałam, że tak było. Słyszałam też, że w krainie tej, owoce wszelkie mają przyjazne ceny i smak pełen słońca, ale to wszystko to ledwie powiastki ludzkie, i tak na prawdę nie wiem, czy coś z tego prawdą jest, czy to samo ludzkie bajanie, by zająć dziadki i siebie w pochmurne, burzowe popołudnia i wieczór, i nie, że to mamy jakieś jesienne długie i słotne wieczory, rak dobre na bajanie bajek. To wszystko długimi, chmurnymi lipcowymi popołudniami, kiedy człowiek już przez okno niewiele widzi, bo zasnuwa je deszcz lub brud i tak na zmianę.

Tak, zdecydowanie, jeśli idzie o konkurs na najbrudniejsze okna we wsi, to te w Wersalu nie mają sobie równych. Zwłaszcza kuchenne. Jest z nim niejaki jednak problem, gdyż, kiedy już jestem w Wersalu to pada, a kiedy nie pada i okno mogłabym umyć, to mnie zwyczajnie tam nie ma. pogoda miesza mi szyki nie tylko jeśli idzie o mycie okien, ale też przestawia wszelkie plany wędrówkowe, dlatego chaszcze podziwiam przez szyby samochodu. Podziwiam jak przechodzą od młodej, soczystej i intensywnej zieleni, przez ferwor kwiatów, do powoli, coraz bardziej, wysychających, żółciejących łanów, tu i tam co najwyżej skoszonych lub przyciągających niebieskością bodziszka łąkowego, który rozpanoszył się niemiłosiernie w okolicy, a za którym, to ja nieszczególnie przepadam akurat. Zadziwiające jest to, że lipiec jest, a krwawnik i wrotycz zaczynają kwitnąć na całego, a przyznać muszę, że bywało iż minionymi laty, blisko połowy sierpnia, był jeszcze problem spory z wrotyczem, bo dopiero zaczynał kwitnienie, a teraz? W tym roku zdaje się już przekwitnie do tego czasu.

Tak więc przez pogodę, ale i przez lenistwo co chwilę coś mi umyka, a ja się łapię, że młodsza się nie staję, tym bardziej, że B. przysłał mi zdjęcia, które zrobił jakieś 12 lat temu… zeskanowane rzecz jasna. Tak, byłam wówczas piękna i młoda, i szczupła, i krótkie włosy miałam, i Młody był taki jeszcze niewyrośnięty i dziecinnie okrągły i gładki. No i tak do mnie co chwilę dociera, że ten czas zapieprza, nie pyta mnie o zdanie, a do tego, nic już, z tego co było, nie będzie, a ja zamiast wziąć się za siebie i cieszyć się i korzystać z tego co przede mną, stoję z rozdziawiana buzią, i pytam siebie i wszechświat – jak to tak? To już? Tule czasu? Tyle lat… Mam też ochotę krzyknąć „zwolnij do cholery, zwolnij!” tyle, że wiem, że to niewiele da… więc niemo krzyczę tylko w sobie, i staram się panować nad tym szaleństwem poczucia przemijającego czasu i uciekających bezpowrotnie chwil…


  • RSS